Nalazi se samo 21 km jugoistočno od najvećeg dalmatinskog grada Splita i zbog svog centralnog položaja predstavlja savršenu destinaciju za otkrivanje ljepota Dalmacije, njenih otoka, ponosne povijesti, kulturnog nasljeđa i prirodnih ljepota.
Povijest ovog malog gradića je duga i jako zanimljiva. Na tako malom lokalitetu možete razgledati mnoštvo kulturno-povijesne znamenitosti: crkve koje datiraju od X. do XVIII. stoljeća, mnoštvo spomenika, tvrđava, muzej i drugo.
Povijesno središte grada smješteno je na istočnoj obali Cetine, a u antičko vrijeme naselje se vjerojatno nalazilo sjevernije od današnjeg, u zaseoku Baučići.
Srednjovjekovni grad Omiš nosio je naziv Olmissium, Almivssium i razvio se podno tvrđave Stari grad – Fortica smještene na vrhu Omiške Dinare, koja je i do danas očuvana. Zbog opasnosti koje su prijetile i s kopna i mora grad je bio opasan zidinama, a kao ponosni „čuvari“ grada u tom periodu bila je tvrđava Peovica – Mirabella.
U srednjem vijeku tijekom XII. i XIII. st. gradom su vladali knezovi Kačići koji su bili na čelu omiških gusara. Omiški gusari su vodili napade na papinske galije i trgovačke brodove moćne Venecije, Dubrovnika, Kotora, Splita...
U XV. st. Omišani su priznali vlast Mlečana, ali su zadržali svoju samoupravu. Mlečanima su plaćali danak, a česte borbe vodili su s Turcima.
Nakon propasti Venecije, Omiš je pripao Austriji, a mirom u Požunu 1805. god. kojeg su sklopili Francuzi i Austrijanci potpao je pod francusku vlast, da bi ga 1813. god. ponovo preuzela Austrija, ali samo do početka 1. svj. rata.
Srednjovjekovne zidine grada porušene su u XIX.st., ali i danas su vidljivi njihovi ostaci, istočna kula Turjun, istočna vrata od grada, ali u cijelom gradu se osjeća taj duh prošlih vremena.